Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie i przechowywanie plików cookies na twoim urządzeniu. Przejdź do Polityki prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Trener prowadzi webinar lub konferencję online, a uczestnicy oglądają to na komputerach

Dostępność cyfrowa w e- learningu

Zapewniamy wsparcie w prowadzeniu projektów, w których należy uwzględnić wymagania dostępności cyfrowej, w szczególności WCAG 2.1 na poziomie AA. Pomagamy instytucjom publicznym i innym organizacjom na każdym etapie projektu – od zebrania wymagań przez zaprojektowanie dostępnych szkoleń e-learningowych i testowanie oraz udostępnienie na platformie e-learningowej. Szkolimy również wewnętrzne zespoły e-learningowe w zakresie implementacji. Pomagamy dobrać narzędzia, które ułatwią projektowanie i testowanie.
partnerski proces
zgodność z wytycznymi
profesjonalne wsparcie
Chcesz dowiedzieć się więcej lub otrzymać ofertę?
Skontaktuj się z nami
Trener prowadzi webinar lub konferencję online, a uczestnicy oglądają to na komputerach

Jak pomagamy zapewnić dostępność

01

Projektujemy

Jeśli Twoja organizacja jest zobowiązana lub po prostu chce opracować szkolenia dostępne cyfrowo, chętnie pomożemy – od koncepcji przez napisanie tekstów prostym językiem i wszelkie, również nietypowe rozwiązania techniczne po dostarczenie szkolenia na platformie e-learningowej.

Nasza specjalność to szkolenia e-learningowe na zamówienie, czyli przygotowywane na materiałach klienta i we współpracy z nim. Mamy doświadczenie, jak uwzględnić w nich wytyczne dostępności cyfrowej. Realizujemy zarówno projekty od zera, czyli zebrania materiałów, jak i na podstawie istniejących szkoleń e-learningowych, które nie są dostępne cyfrowo.

Dbamy, aby szkolenia e-learningowe, które przygotowujemy na zlecenie klientów, były nie tylko zgodne z wytycznymi WCAG 2.1 na poziomie AA, ale w szerokim znaczeniu dostępne. Projektujemy je tak, aby były wartościowe i atrakcyjne dla wszystkich użytkowników – zarówno tych, którzy mają specjalne potrzeby (np. przechodzą szkolenia za pomocą klawiatury i z pomocą czytnika ekranu, potrzebują audiodeskrypcji czy napisów), jak i tych, którzy tego nie potrzebują.

02

Testujemy

Mamy doświadczenie w testowaniu szkoleń i platform e-learningowych pod kątem dostępności. Wiemy, jak przejść przez materiał za pomocą czytnika ekranowego oraz rozsądnie korzystać z wtyczek przeglądarki, które pomagają znaleźć brak opisów alternatywnych, błędu kontrastu czy inne niezgodności z wytycznymi dostępności. Współpracowaliśmy także w testowaniu z ekspertami zewnętrznymi.

03

Wspieramy

Projektowanie dostępnych szkoleń e-learningowych na zamówienie to nie wszystko, co możemy zrobić dla instytucji publicznych, NGO i zespołów wewnętrznych. Jak jeszcze pomagaliśmy?

  • Opracowaliśmy „Wytyczne dla produkujących i odbierających szkolenia e-learningowe według kryteriów sukcesu WCAG 2.1 poziomu AA” dla Urzędu m. st. Warszawy.
  • Szkolimy deweloperów e-learningu w zakresie implementacji wymagań dostępności w Articulate Storyline.
  • Testujemy i rozwijamy platformę e-learningową Learncom pod kątem dostępności cyfrowej.
  • Pomagamy zaplanować, przeprowadzić, ocenić i udokumentować projekty związane ze szkoleniami i platformami e-learningowymi, w których istotnym wymaganiem jest zapewnienie dostępności lub zgodności z WCAG 2.1. (choć wiemy i chętnie wyjaśnimy, że to nie to samo 😊).

Komu pomagamy projektować e-learning dostępny cyfrowo

Zalecenia WCAG 2.1 na poziomie AA (z niewielkimi ograniczeniami) stanowią wytyczne dla dostępności treści internetowych w ustawie dla:
1. jednostek sektora finansów publicznych,
2. państwowych jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej,
3. osób prawnych utworzonych w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, które wymienione w dwóch wcześniejszych punktach podmioty:
a. finansują ze środków publicznych w ponad 50%, lub
b. posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub
c. nadzorują organ zarządzający, lub
d. mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego,
4. związków tych podmiotów.
Zgodnie z ustawą strony internetowe działające wewnętrznie (obejmuje to więc szkolenia i platformy e-learningowe) muszą być dostępne cyfrowo i posiadać własne deklaracje dostępności. Więcej o wymogach dostępności można przeczytać w naszym wpisie WCAG, dostępność cyfrowa i inne zmartwienia zamawiających szkolenia e-learningowe.
Zgodnie z ustawą o dostępności cyfrowej do jej zapewnienia zobowiązane są także organizacje pozarządowe:
działające na rzecz osób niepełnosprawnych,
zajmujące się promocją i aktywizacją zawodową osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy,
prowadzące działalność wspomagającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.
Pomagamy wewnętrznym zespołom e-learningowym zrozumieć standard WCAG i przełożyć go na techniki właściwe dla szkoleń e-learningowych. Szkolimy, dzielimy się dobrymi praktykami, szczególnie w Articulate Storyline, oraz wskazujemy pomocne narzędzia i rozwiązania.

Lider produktu

Zdjęcie ukazuje trenera prowadzącego szkolenie - Sylwestra Pawłowskiego
Marek Vogt-Goliasz

Magister kognitywistyki, technik informatyk oraz absolwent studiów podyplomowych z zarządzania projektami IT. Od 2008 r. zajmuje się projektami e-learningowymi dla biznesu i administracji – jako deweloper, metodyk i kierownik projektów. Ma za sobą uniwersytecki kurs usability i accessibility (UAM) oraz szkolenie „Tworzenie dostępnych multimediów” (Fundacja Widzialni).

Formularz

Skontaktuj się z nami

Interesują mnie:
Przyjęliśmy Twoją wiadomość. Wkrótce się skontaktujemy.
Coś poszło nie tak! Uzupełnij wymagane pola i spróbuj jeszcze raz.