Zanim przejdziemy do wskazówek, jak tworzyć środowisko pracy, które będzie przyjazne dla przedstawicieli wielu pokoleń, najpierw przyjrzyjmy się ich krótkiej charakterystyce.
Oczywiście cechy wyróżniające dane pokolenie, wartości i motywatory to pewne uproszczenie. Niekiedy wręcz kwestionowane są tego rodzaju charakterystyki. Oczywiście – każda osoba jest wyjątkowa ze swoją osobowością, wrażliwością, stylem życia. Wszelkie typologie osobowości czy kulturowe opisy to pewne uproszczenia, które mogą prowadzić do nadmiernego generalizowania. Moim zdaniem posługiwanie się modelem charakterystyki pokoleń ułatwia organizacjom – menadżerom, działom HR i poszczególnym pracownikom – myślenie o tym, jak poprawiać atmosferę, komunikację i efektywność w różnorodnych zespołach. Co możesz zrobić?
Krok 1. Doceniaj różnorodność. Uznaj i szanuj różnorodność wiekową jako atut zespołu. Otwartość na różne punkty widzenia i doświadczenia może prowadzić do innowacyjnych rozwiązań i pomysłów.
Krok 2. Komunikuj się efektywnie. Dostosuj swój styl komunikacji, aby odpowiadał różnym osobom. Niektórzy mogą preferować komunikację mailową, inni bezpośrednie rozmowy czy spotkania. Znajdowanie wspólnego języka jest kluczem do skutecznej współpracy.
Krok 3. Promuj uczenie się międzypokoleniowe. Zachęcaj do wymiany wiedzy i doświadczeń między starszymi a młodszymi pracownikami. Mentoring i wspólne projekty mogą być dla wszystkich świetnym sposobem na budowanie zrozumienia i wzajemnego szacunku.
Krok 4. Współtwórz zespoły międzypokoleniowe. Pracując nad projektami, staraj się dołączać do zespołów z osobami w różnym wieku. To nie tylko sprzyja kreatywności, ale również pomaga w przełamywaniu stereotypów pokoleniowych.
Krok 5. Celebruj sukcesy. Uznawaj i świętuj osiągnięcia wszystkich członków zespołu, niezależnie od ich stażu czy wieku. Pozwoli to na budowanie poczucia przynależności i wartości wśród wszystkich pracowników.
Krok 6. Zachęcaj do otwartości i feedbacku. Swoją postawą pokazuj, że wyrażanie opinii i sugestii dotyczących pracy zespołu jest oczekiwanym zachowaniem. Otwarta komunikacja i gotowość do przyjmowania komentarzy sprzyjają ciągłemu rozwojowi.
Krok 7. Dostosuj cele i zadania. Dostosuj cele i zadania do indywidualnych mocnych stron, zainteresowań oraz etapu kariery każdego pracownika. Młodsze pokolenia mogą szukać możliwości szybkiego rozwoju i wyzwań, które pozwolą im się wyróżnić, podczas gdy starsi pracownicy mogą cenić projekty, które wykorzystują ich bogate doświadczenie.
Krok 8. Korzystaj z technologii i otwórz się na innowacje. Promuj i wdrażaj nowoczesne narzędzia i technologie, które usprawniają pracę i umożliwiają lepszą komunikację. Jednocześnie zapewnij wsparcie pracownikom z pokolenia X oraz Boomers, którzy mogą potrzebować dodatkowej pomocy w adaptacji.
Krok 9. Otwórz się na zmiany. Podtrzymuj w swoim zespole kulturę otwartości na zmiany, gdzie propozycje i pomysły pracowników są wysłuchiwane i, jeśli to możliwe, wdrażane. Pokaż, że jesteś liderem z elastycznym podejściem, co może być szczególnie ważne dla młodszych pokoleń, w tym gen Z, które wysoko ceni pracę w firmach, gdzie mają wpływ i znaczenie.
Krok 10. Zacznij od siebie! Poznawaj swoje wartości, przedstawiaj oczekiwania, ucz się od innych – młodszych i starszych pracowników. Pamiętaj, że Twoje zaangażowanie jest ważne w tworzeniu pozytywnej atmosfery – równie mocno jak i pozostałych osób z zespołu. Zacznij od siebie i zarażaj innych pozytywnym działaniem!
Tworzenie środowiska pracy, które uwzględnia międzypokoleniowość, jest procesem ciągłym. Oznacza budowanie i wspieranie kultury otwartości, szacunku i współpracy.
Jeśli chcesz budować świadomość tego tematu w swojej organizacji, skorzystaj z naszego szkolenia e-learningowego z zarządzania generacyjnego.
Pamiętaj, że każdy z nas jest wyjątkowy, obdarzony inną osobowością, wrażliwością i sposobem bycia. Charakterystyka pokoleniowa nie jest i nie będzie jednoznaczną diagnozą. Chcę Ci ją pokazać jako narzędzie, które pomoże Tobie i Twojej organizacji czerpać korzyści z różnorodności. Skorzystaj z tych wskazówek, by Twoje miejsce pracy było przyjaznym miejscem dla Ciebie i innych.
Literatura
[1] Raiu S. (2020) Generation Y and their Involvement in Work. Logos Universality Mentality Education Novelty: Social Sciences, 9(1), 65-83.
[2] Savaneviciene, A., & Statnicke, G. (2020). The relationship between individual innovativeness and belonging to different generations. Global Journal of Information Technology: Emerging Technologies, 10(2), 87–97.
[3] Pichler S., Kohli C., Granitz, N. (2021), DITTO for Gen Z: A framework for leveraging the uniqueness of the new generation, Business Horizons, 64 (5), 599-610.