Jeśli masz przed sobą prowadzenie webinaru, prezentacja czy spotkania online, skorzystaj z kilku porad, które w naszym szkoleniu e-learningowym z wystąpień publicznych zawarł Maciej Orłoś.
Gdy prowadzisz spotkanie online, ustaw się względem kamery w taki sposób, aby odległość od niej była umiarkowana, a twarz widziana w całości. Ustaw się tak, aby znaleźć się w środku kadru.
Jakie są najczęstsze błędy?
Jeśli osoba prezentująca jest za blisko kamery, może wydawać się zbyt inwazyjna.
Mniejszym złem jest zbyt duża odległość. Wówczas jednak powstaje niepotrzebny dystans między osobą prezentującą a odbiorcami.
Warto zadbać o tło, które nie będzie odwracało uwagi. Jeśli masz problem ze znalezieniem miejsca, w którym tło będzie neutralne, możesz użyć funkcji rozmycia tła. Wówczas Twój wizerunek będzie wyeksponowany, a znajdujące się w tle obrazy, zdjęcia, książki czy inne przedmioty, nie będą rozpraszać odbiorców.
Co jest najpoważniejszym błędem oświetlenia w spotkaniach online? Ukrycie twarzy osoby prezentującej w cieniu i nadmierne oświetlenie tła. Twarz powinna być doświetlona miękkim światłem. Ważne, aby źródło światła nie znajdowało się za plecami, ale przed Tobą. W warunkach biura lub domu możesz skorzystać ze specjalnych lamp lub usiąść naprzeciwko okna. Ale uwaga! Oświetlenie – naturalne lub sztuczne - nie może być za silne, aby nie doszło do prześwietlenia.
Niezależnie od tego, czy występujesz online czy offline, zachowaj kontakt wzrokowy ze swoimi odbiorcami. W przypadku spotkań internetowych jest to o tyle trudniejsze, że często koncentrujemy wzrok na ekranie, nie patrząc w kamerę. Wówczas jednak kontakt wzrokowy nie jest aż tak naturalny jak w spotkaniach na żywo. Warto więc przećwiczyć patrzenie w kamerę zamiast na miniaturowe wizerunki swoich rozmówców.
Główna zasada dotycząca ruchu w wystąpieniach publicznych brzmi: „im mniej, tym lepiej”. Stosuje się ją także do prezentacji online. Tym bardziej, że kamera laptopa powoduje, że plan jest bardzo ograniczony. Co z tego wynika? Zachowaj stabilność. Nadmierny ruch – zarówno całego ciała, jak i gestów - ujawnia zdenerwowanie i rozprasza odbiorców. Natomiast jeśli osoba prezentująca zachowuje stabilną postawę, pomaga swoim odbiorcom utrzymać skupienie na swojej wypowiedzi. To prawdziwa sztuka, aby utrzymać równowagę między naturalnością a stabilnością, szczególnie jeśli wystąpienie, np. podczas webinaru, trwa dłużej. Zachowanie balansu wymaga wysiłku fizycznego i umysłowego, ale przynosi korzyść – wzmocnienie naszego profesjonalnego wizerunku.
Twój ruch przed kamerą czy poprawne ustawienie kadru to ważny, ale nie jedyny element profesjonalnego wystąpienia. Twoja aura emocjonalna i mowa ciała, odpowiednie przygotowanie i zilustrowanie prezentacji, dykcja oraz szereg innych elementów sprawi, że Twój przekaz wywołała pozytywne wrażenia u słuchaczy. Nie musi stać za tym wrodzona charyzma. Sztuki wystąpień publicznych możesz się nauczyć. Najlepiej uczyć się od mistrzów w tej dziedzinie. Kimś takim jest niewątpliwie Maciej Orłoś, prezenter telewizyjny i prowadzący wydarzenia biznesowe. W swoim szkoleniu online na temat wystąpień publicznych, które mamy w naszej bibliotece szkoleń gotowych, omawia, w jaki sposób przygotujesz i przeprowadzisz wystąpienie, które zachwycić Twoje audytorium. I to niezależnie czy występujesz przed swoim laptopem, czy telewizyjną kamerą.